PHP Profiling (Kod ve Performans Analiz)

Şimdi sizlerle paylaşacağım sistem aslında sadece PHP değil C#, Elixir, Go, net/http, Android, Google App Engine, Java, Log4j 1.x, Log4j 2.x, Logback, java.util.logging, Angular, AngularJS, Backbone, Electron, Ember, JavaScript, React, Vue, Connect, Express, Koa, Node.js, Objective-C, Laravel, Monolog, PHP, Symfony2, Bottle, Celery, Django, Flask, Pylons, Pyramid, Python, RQ, Tornado, React-Native, Rack, Rails, Ruby, Swift teknolojilerinin hepsinde bu desteği sunuyor.

Daha önce profiling konseptine yakınlaşmadıysanız özetliyeyim, uygulamanızda neyin ne kadar sürede işlendiği nerenin ne zaman patladığı, uygulamanızın üretim ortamında nasıl tepkiler verdiğini incelemeye özetle “profiling” diyoruz. Sentry ise bunu bize belirli bir etkinliğe kadar (10k Events) ücretsiz sunuyor.

Üye olup yeni proje oluşturduğunuzda sizlere hangi teknoloji için yapacağınızı soruyor ve onun kütüphane ve APP_KEY’ini size otomatik olarak veriyor. Örneğin PHP dediğimde neler oluyor ?

Beni kurulum ekranına yönlendiriyor ve burada projeme nasıl dahil edebileceğimi görebiliyorum. İlk iş composer ile kütüphaneleri projeme ekletiyor.

composer require "sentry/sentry"

Sonrasında autoloader‘ı eklememi istiyor

require_once '/path/to/Raven/library/Raven/Autoloader.php';
Raven_Autoloader::register();

Ardından indirdiğimiz kütüphaneye hangi proje ile bağlantılı olduğunu belirtiyoruz

$client = new Raven_Client('BURADAKİ_KODU_SİZE_OTOMATİK_VERİ[email protected]/262943');

Geriye bize çalıştırması kalıyor.

$error_handler = new Raven_ErrorHandler($client);
$error_handler->registerExceptionHandler();
$error_handler->registerErrorHandler();
$error_handler->registerShutdownFunction();

Ek olarak fırlatılan hataları da bizlere raporluyor.

Dilerseniz size Revan_Client misali ile (instance) install() fonksiyonunu çağırırsak bu tanımlamaları da bizler için otomatik yapıyor.

Bir Cevap Yazın