Veritabanından Resim Çekme taktikleri

PHP ile minnak bir script yazdınız, resimler falan efsane gidiyor derken veritabanına resmin yolunu kayıt ettirmek pek mantıklı gelmedi, çünkü resimlerin mânâlı isimlere sahip olması sizi pek ırgalamıyor. Beni de ırgalamaz. Firma içi projelerde kesinlikle ırgalamasın.

PHP ile resim kaydettirirken benim yaptığım genellikle şu oluyor; time() ile resme unique bir isim atıyorum. Bu time ile oluşturduğum resmi URL’e iliştiriyorum. Örneğin siteadi.com/buralar-efsane-friendly-url-12312312 gibi, buradaki işlemi de javascript ile yaptırıp, resmi sayfa yüklendikten sonra javascript ile çektiriyorum ve amanın ne veritabanı sorgusu ne de php ile belirleme, hiç bir şey yapmıyorum.

Bununla birlikte içerik girdiğiniz bir sisteminiz var ise, şu da olabilir. Zaten SEO için dost canlısı bir adresleme sisteminiz var ve bu içerikler girilirken çakışmaması için bir kontrolünüzde bulunuyor. Resminizi direk bu url adresi olarak tanımlayabilirsiniz. Örneğin sayfamız siteadi.com/google-da-ilk-sirada-cikan-sayfa Resmi de upload ederken /uploads/google-da-ilk-sirada-cikan-sayfa.png gibi yapabilirsiniz. Burada önemli olan tüm resim formatlarınız bir olması VEYA bu uzantıda bir resim bulamaz ise diğer uzantıları sorgulayan bir şey yazabilirsiniz. Bunu da istemci tarafına yıkmak mümkün.

Gelelim özete, php7 ve oapache var veya kendi cache sisteminiz mevcut ise, resmin bıngıldağını bile alsanız fark etmez çünkü cache sistemi direk url atacaktır. Kısaca lütfen cache kullanın. Hatta cloudflare kullanıp oraya da yıkabilirsiniz cache olayını.

(sağ gösterip sol vurmak)

Bir Cevap Yazın